Як правильно заповнювати митну декларацію при відправленні предметів мистецтва?

Часте питання для художників, галеристів та колекціонерів – як доставити, перевезти предмети мистецтва за кордон? При переїзді через митні пункти, ви повинні заповнити митну декларацію, в якій потрібно перерахувати товари, речі, їх кількість та вартість. 

Перетин кордону з предметами мистецтва самому (особисто, на своїй машині)


Заповнюючи митну декларацію, ви повинні вказувати тільки достовірні дані. Вказуйте предмети, які перевозите, їх вартість та кількість так, щоб ви потім могли підтвердити все зазначене документально. У цей момент ви проходите процедуру "замитнення". Після прибуття в країну перебування ви повинні відвідати митний пункт і зробити "розмитнення". Якщо ваші речі, товари, їх кількість та вартість підлягають сплаті митних зборів – ви отримаєте рахунок, після оплати якого ви зможете спокійно користуватися вашими речами, товарами.

Кожен випадок є індивідуальним, тому щоб коректно розібратися з вашою ситуацією, потрібна консультація з митним брокером. Зателефонуйте нам і ми допоможемо пройти процедуру доставки предметів мистецтва +380632478102, напишіть нам в Telegram або в Viber.

перевезення предметів мистецтва через кордон, доставка картин

Відправка предметів мистецтва поштою

Частий вид посилок, якими користуються наші відправники – "Подарунок" та "Інше" (продаж, пересилання особистих речей).

Вибираючи вид відправки "Подарунок", ви полегшуєте одержувачу процес отримання посилки. У такому разі ви не можете покласти в посилку документи про продаж (рахунок-фактуру, фіскальний чек, invoice та інше), адже це подарунок. Процес доставки може зайняти 10–15 днів, а митні процедури можуть затримати доставку ще на 5–30 днів. Якщо подарунок оцінено до 50$, то у більшості країн він звільняється від сплати митних зборів.

Вибираючи вид відправки "Інше", ви повинні уточнити у митній декларації, що це "надсилання особистих речей одержувача" або, наприклад, "надсилання проданого предмета покупцю". В останньому випадку потрібно буде додати до декларації підтверджуючі документи – рахунок-фактуру, фіскальний чек, invoice, договір купівлі-продажу. Так ви можете показати оціночну вартість посилки та підтвердити факт продажу, сплати податків від продажу.

картина в картонній коробці, відправка поштою

Як швидко та недорого доставити посилку за кордон?

Популярний спосіб пересилання митців (картин, скульптур) з України за кордон – відправка прискореною доставкою EMS від Укрпошти. Терміни доставки в США займають 12–20 днів, до Великобританії (Англія) – 10–20 днів, країни Європи (Франція, Німеччина, Іспанія, Бельгія, Італія, Австрія та ін.) – 14–22 днів.

Щодо приємних моментів від Укрпошти – на доставку посилок до Польщі сьогодні діє знижка –70%, до Німеччини –60%. В інші країни – в Укрпошті цілком доступні тарифи на доставку.

ems, митна декларація для пересилання предметів мистецтва


Як правильно заповнювати митну декларацію?

Правильно вказані ваші реквізити як відправника дозволять поштовим службам повернути посилку вам, якщо її не отримав одержувач. Наприклад, ваш одержувач потрапив до лікарні або більше місяця поштова служба не може зв'язатися з ним. Ваші реквізити дозволять поштою зв'язатися з вами для уточнення питань.

Коректні реквізити одержувача, у тому числі номер телефону та email, дозволять поштовим службам не втратити посилку та повідомити одержувача про наближення посилки до його адреси. Тоді одержувач буде вдома й отримає посилку одразу з рук кур'єра.

Найважливіша частина митної декларації – опис. Саме сюди ретельно дивляться представники митних служб. Тут ви можете вказати деталі посилки англійською мовою – ПІБ художника, назву твору мистецтва, розміри та оцінну вартість у грн і $ (для Європи – €). Обов'язково поставити галочку у графі "Подарунок", "Документи" чи "Інше".

упаковка картини для відправки за кордон

Які документи потрібні: повний перелік?

Для того щоб оформити декларації арт і вивезти або надіслати твори мистецтва за кордон, зазвичай потрібні:

  • Паспорт чи інше посвідчення особи – для підтвердження ваших даних при перетині кордону або відправці поштою.
  • Документи на твір мистецтва (за можливості) – рахунок-фактура, договір купівлі-продажу чи дарування, експертний висновок про цінність або автентичність.
  • Митна декларація – залежно від обраного способу перевезення, форма й вимоги можуть змінюватися, але заповнення декларації у будь-якому разі вимагає коректних даних про кількість і вартість предметів.
  • Страховий поліс (за бажанням) – якщо ви хочете застрахувати роботу в дорозі на випадок втрати чи пошкодження.

Зверніть увагу, що в деяких випадках може знадобитися офіційний дозвіл на митну декларацію мистецтва (особливо, якщо предмети становлять культурну цінність). Точний перелік документів краще уточнювати в митних або поштових служб вашої країни та країни призначення.

Підготовка предметів мистецтва до міжнародної доставки

митна декларація мистецтва

Щоб уникнути пошкоджень у дорозі, ретельно запакуйте картину чи скульптуру. Використовуйте:

  • Тонкий папір або плівку з пухирцями (плівка Bubble Wrap) як перший захисний шар;
  • Жорстку картонну упаковку або ящик із захисними кутиками;
  • У разі відправки кількох предметів мистецтва – перекладайте кожен шар м'яким матеріалом, щоб запобігти тертю.

Також подбайте про супровідні документи всередині посилки (наприклад, перелік вкладень). Це полегшує митному інспектору ідентифікацію предметів і допоможе уникнути плутанини.

Як уникнути затримок при перетині кордону з мистецькими об’єктами

Основне правило – не намагайтеся «сховати» твір мистецтва чи занизити його вартість. Усі відомості мають бути максимально правдивими. Якщо сумніваєтеся у правильному оформленні декларації на арт-об'єкти, зверніться до митного брокера або фахівців галереї:

  • Перевірте законодавство країни, куди відправляєте роботу, щодо ввезення предметів мистецтва;
  • Підготуйте документи (дозволи, сертифікати) заздалегідь;
  • Сплатіть належні мита або податки, якщо об’єкти потрапляють під відповідні збори;
  • Постійно відстежуйте статус відправлення, щоби вчасно вирішувати можливі питання з митницею.

Надійне оформлення та відкритість у документах є запорукою швидкого проходження митного контролю та гарантованої доставки творів мистецтва до кінцевого пункту призначення.

Часті запитання

Чи можна перевезти картину через кордон без заповнення декларації?

За законом, будь-які цінні предмети, зокрема твори мистецтва, вимагають правильного декларування під час перетину кордону. Якщо вказати неправильну вартість або не заповнити декларацію, це може призвести до штрафів і затримок. Краще заздалегідь проконсультуватися з митним брокером і уточнити правила ввезення/вивезення у конкретну країну.

Які існують способи відправлення творів мистецтва за кордон?

Є кілька основних варіантів:
  • Особисте перевезення автомобілем або авіатранспортом (із обов'язковим митним декларуванням).
  • Поштові служби, включаючи експрес-доставку (EMS, DHL тощо).
  • Спеціалізовані транспортні компанії, які працюють із великогабаритними або дорогими творами мистецтва.
Вибір залежить від термінів, бюджету та вимог до пакування.

Чи потрібно сплачувати митні збори при пересиланні картин?

Митні збори та податки залежать від загальної вартості відправлених предметів. Якщо вартість низька і відповідає порогу безмитного ввезення у країні призначення, мито може не стягуватися. Для дорожчих робіт можливе нарахування митних зборів. Рекомендується заздалегідь уточнити правила ввезення у конкретній державі та, якщо потрібно, задекларувати реальну вартість твору.

Як правильно заповнити митну декларацію?

У декларації важливо вказати реальну вартість, кількість і детальний опис кожного твору мистецтва. Якщо відправляєте поштою, зазначте, що це оригінальні роботи (або їх точне призначення), виберіть варіант «Подарунок» або «Інше» (продаж, особисті речі) та додайте відповідні документи (рахунок-фактуру, договір купівлі-продажу тощо). Коректне заповнення пришвидшить проходження митниці та зменшить ризик затримок.

Як швидко доставити картину за кордон?

Найшвидший спосіб — експрес-доставка (EMS, DHL та подібні служби). У деяких випадках можна відправити роботу як «Подарунок» із мінімальними формальностями, але тоді не варто вкладати комерційні документи. Середній термін доставки може становити від 5 до 20 днів залежно від країни призначення та обраної логістичної компанії.

Що робити, якщо посилка з картиною затрималася на митниці?

Спочатку дізнайтеся причину затримки, зв’язавшись із транспортною компанією або поштовою службою. Часто митниці потрібні додаткові документи (підтвердження вартості чи доказ походження). Надайте необхідну інформацію якомога швидше. Якщо виникли труднощі, зверніться до профільного спеціаліста або митного брокера для консультації та прискорення процесу.

Звертайтесь до фахівців галереї АртДом, ми безкоштовно проконсультуємо та допоможемо у

- заповненні митної декларації,

- відправці, перевезенні предметів мистецтва

- отриманні дозволу на вивезення предметів мистецтва.

Телефонуйте нам за телефоном +380632478102

Напишіть нам в Telegram або в Viber.