Як оцінити картину?

Усі колекціонери, мистецтвознавці, а також поціновувачі мистецтва задають одні й ті ж питання під час формування колекцій, розвитку смаку та оцінювання тих чи інших художніх творів. "Як дізнатися цінність картини? Як формується ціна? Чи не переплачую я, і чи не завищена ціна?" У цій невеликій статті ми розкриємо принципи оцінювання мистецтва та допоможемо вам навчитися оцінювати його самостійно. 

Професійна оцінка мистецьких творів, атрибуція (ідентифікація автора твору) потребує великого обсягу знань, досвіду, матеріалів та обладнання. Наш художній салон виконує такі експертні роботи із залученням надійних фахівців та організацій, які несуть відповідальність та цінують свою репутацію.

У цій статті ми опишемо основні фактори, які впливають на цінність художніх творів, і допоможемо вам самостійно їх оцінювати у майбутньому.

Освіта автора, художника

Такий простий фактор може легко оцінити працю самого автора. Адже, навчаючись кілька років у профільному інституті (університеті, академії), художник вивчає великий обсяг матеріалів (механіку тіл, природу світла, кольору тощо) і проходить свій творчий шлях "з нуля" (починаючи з натюрмортів з кубиками й закінчуючи пленерами).

Учень майстра

У більшості біографій художників помічено цікавий факт: видатними художниками вони стають завдяки визначним викладачам. Одним із яскравих прикладів в Україні є Федір Григорович Кричевський, український живописець, перший ректор Української академії мистецтв, професор Київського художнього інституту, заслужений діяч мистецтв УРСР (1940). Серед його учнів були Т. Яблонська, В. Костецький, С. Григор’єв.

Участь у конкурсах, нагороди

Чудовим фактором для формування цінності творчості художника є загальне визнання. Перемога, поразка, медаль, диплом – усе це мотивує художників створювати щось нове, концептуальне й навіть екстравагантне. Вихід автора за рамки свого кола дозволяє охопити більше учасників, що відображається на його творчості. Навіть проста участь у конкурсі може вплинути як на творчу спадщину автора, так і на його репутацію.

Участь у виставках

У культурному світі регулярно проходять тематичні виставки, а інтерес до таких заходів викликаний якістю експозицій. Тому власники галерей і виставкових залів постійно намагаються радувати глядачів оригінальними, рідкісними та ексклюзивними матеріалами. Факт участі художника та його творчості у виставках відіграє важливу роль у формуванні ціни.

Нагороди, медалі, звання

Талановитих майстрів часто нагороджують медалями, присвоюють звання "народний художник", "заслужений художник". Особливо талановитих майстрів і їхні знакові сюжети розміщують на ювілейних та пам’ятних монетах України (наприклад, у 2000 році було випущено монету номіналом 2 гривні, присвячену 100-річчю з дня народження народної художниці України Катерини Василівни Білокур).

Продажі на аукціонах

По всьому світу регулярно проводяться аукціони, присвячені мистецтву. Одним із факторів цінності художника та його робіт є обіговість на артринку. Іншими словами, роботи художника мають бути затребуваними та продаватися на аукціонах.

Ексклюзивність

Останнім фактором є наявність робіт художника на ринку. Часто зустрічаються талановиті, знамениті майстри, але знайти роботи їхнього пензля (особливо певного періоду) буває непростим завданням.

Сукупність таких факторів дозволяє колекціонеру та поціновувачу володіти по-справжньому рідкісною та цінною колекцією. Саме на основі вищезазначених факторів створюється і поповнюється наш фонд. Купуючи картини, графіку, ескізи та начерки, предмети декоративно-прикладного мистецтва у нас, у художньому салоні "АртДом", ви можете бути впевненими, що купуєте цінний та рідкісний твір мистецтва. На нашому сайті представлені лише оригінальні (автентичні) роботи українських художників. 

Бажаємо вам успіху у формуванні колекцій предметів образотворчого мистецтва!