Які документи потрібні для відправки, доставки картин за кордон?

Відправка предметів мистецтва за кордон має свої особливості. В цій статті ми розкриваємо важливі аспекти, щоб допомогти вам доставляти, перевозити витвори мистецтва за межі України легко та просто.

Час читання статті - 4-5 хвилин.

Незалежно від того яким способом картина перетне кордон — поштою, особисте перевезення або через водіїв перевізників, обов’язково потрібно мати 3 документи.


дозвіл для вивезення картин за кордон, висновок, експертиза, культурна цінність

Дозвіл на вивезення картин за кордон


Часто цей документ називають експертиза, дозвіл, довідка, сертифікат. Юридично — це висновок експерта про те, що предмет мистецтва не представляє культурну цінність національного масштабу.

Для доставки картин, графіки, скульптур, ікон потрібен дозвіл Міністерства культури або його департаментів, або уповноважені державні музеї. Повний перелік предметів прописаний в Наказі Міністерства культури та інформаційної політики України № 400 від 25.07.2023 року. Цим наказом затверджено Перелік державних установ, закладів культури, інших організацій, яким надається право проведення державної експертизи культурних цінностей.

Позиція законодавця - зберегти культурні цінності, щоб вони залишились на території України та були культурною спадщиною українського народу. В Законі України "Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей" № 1068-XIV міститься визначення, що саме є культурною цінністю:

- об'єкти матеріальної та духовної культури, які мають художнє, історичне, етнографічне та наукове значення і підлягають збереженню, відтворенню та охороні відповідно до законодавства України, а саме:

-- оригінальні художні твори живопису, графіки та скульптури, художні композиції та монтажі з будь-яких матеріалів, твори декоративно-прикладного і традиційного народного мистецтва; 

-- предмети, пов'язані з історичними подіями, розвитком суспільства та держави, історією науки і культури, а також такі, що стосуються життя та діяльності видатних діячів держави, політичних партій, громадських і релігійних організацій, науки, культури та мистецтва;

-- предмети музейного значення, знайдені під час археологічних розкопок тощо.


картини які можна вивозити за межі кордону україни
Сліва - сучасна картина і її можна вивозити за кордон. З правого боку - антикварна картина, написана у ХІХ столітті, - її вивозити не можна


Простими словами, якщо предмет мистецтва створено після 1950 року - його можна вивозити за межі України. Якщо картину, скульптуру було створено до 1950 року - це предмет антикваріату, старовини, відповідно такі предмети мистецтва вивозити за кордон не можна.

Висновок державного експерта засвідчує, що ваш предмет мистецтва не є культурною цінністю національного масштабу. Цей документ встановлює, що ваша картина:

- не має значної культурної цінності для України;

- не входить до списку культурного надбання українського народу;

- не входить до списку предметів мистецтва втрачених музеями України.

Крім цього заключення дозвіл містить фото картини та оціночну вартість.


Також, заборонено вивозити предмети мистецтва створені після 1950 року, якщо автор дуже видатна постать, діяч культури України. До таких відносять:
 - Глущенко Микола Петрович - народний художник УРСР;
 - Шишко Сергій Федорович - народний художник УРСР;
 - Яблонська Тетяна Нилівна - професор мистецтв, народний художник УРСР;
 - Примаченко Марія Авксентьевна - народний художник УРСР;
- Білокур Катерина Василівна - народний художник УРСР.
Так, ці художники писали картини і після 1950 року. Тому здається, що їх роботи можна вивозити за межі України. Але фактично дозвіл на вивезення картин цих художників отримати неможливо, оскільки ці видатні діячі мистецтва, які є основою культурної спадщини українського народу.


➦ Отримали дозвіл на вивезення картини - можна у наших експертів віддалено всього за 1-2 дні. По готовності документи надсилаємо Новою поштою.


Зателефонуйте нам +38 063 247 8102

Або напишіть у telegram, у Viber, або у Whatsapp


Коротке відео про документи, які потрібні для вивезення картин за кордон ↓




Цікаві пропозиції:

документ для вивезення картин за кордон, висновок експерта, дозвіл, експертиза

Безкоштовний
дозвіл на вивезення картин

Замовляйте доставку "під ключ" і ми все зробимо за вас. Ми самостійно:
- замовимо висновок експерта;
- підготуємо експорті документи;
- відправимо поштою або перевізником;
- передамо трекномер посилки вже за 2-4 дні.
коробка для доставка картини за кордон, пакування для міжнародної доставки предметів мистецтва

Знижка -15%
на коробки для доставки картин

При замовленні дозволу на вивезення - отримайте знижку 15% на пакування (коробку, ящик) для міжнародної доставки. Ми розробили надійну конструкцію, яка захистить цінний та крихкий предмет на всьому шляху доставки




вивезення культурних цінностей, предметів мистецтва, антикваріату
Роботи Марії Приймаченко в експозиції виставки в Українському домі

Як вивозити предмети мистецтва, які були створені до 1950 року?


Якщо картину, скульптуру, ікону було створено до 1950 року - це предмет антикваріату. Якщо предмет мистецтва було створено дуже видатним українським митцем після 1950 року - то такий предмет вважається культурною цінністю національного масштабу. Такі предмети заборонено вивозити з України. 

Втім, в законодавстві України передбачено процедуру тимчасового вивозу за кордон таких предметів - наприклад, для експонування на виставці. Процедура оформлення документів для отримання свідоцтва передбачена в Інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України, затверджена наказом Міністерства культури і мистецтв України № 258 від 22.04.2002.

Для отримання свідоцтва на тимчасове вивезення потрібні:

- заява (клопотання) власника предмета про видачу такого дозволу;

- висновок експерта про встановлення культурної цінності та надання дозволу на переміщення;

- укладений договір страхування вантажу;

- внесені депозитні кошти та гарантійний лист, які підтверджують що власник дійсно має намір повернути предмет мистецтва у зазначений термін на територію України.



зразок заповлення митної декларації для відправки картини поштою
Зразок заповненної митної декларації CN-23 для доставки картини поштою за кордон

Митна декларація для перетину кордону


Другий необхідний документ для вивезення, пересилання поштою предметів мистецтва - це правильно заповнена митна декларація. 

При відправці поштовими операторами (Укрпошта, DHL, Meest) необхідно заповнити бланк декларації форми CN23. Якщо картина перетинає кордон наземним транспортом - необхідно заповнити декларацію за формою МД-2.

Супер складного в цьому кроці немає, просто потрібно вказати всі дані без помилок:

- дані відправника - прізвище, імʼя, адреса, номер телефону, email

- дані отримувача - прізвище, імʼя, адреса, номер телефону, email

- опис вкладення (кількість товарів, речей, їх оціночна вартість, вага)

- тип відправлення (документи, подарунок, комерційний зразок, повернення товару або інше).

Також, в декларації потрібно вказати код товару згідно з класифікатором ТН ЗЕД (УКТ ЗЕД). В нашій минулій статті ми навели список популярних кодів товарів та речей, які користувачі обирають частіше за все.

Якщо у вас більше 10 одиниць - вам потрібна допомога митного брокера. Адже, велика кількість товарів, речей представниками митних органів вважаються комерційною партією. В цьому випадку працює інша процедура, яка включає замитнення та оформлення додаткових документів.


Потрібна консультація? Ми допожемо +38 063 247 8102

Напишіть нам у telegram, у Viber, або у Whatsapp


сертифікат автентичності на картину для вивезення за кордон
Сертифікат автентичності на англійській мові для відправки картини за кордон

Інвойс, чек, квитанція або інший документ, який засвідчує вартість картини

Якщо ви відправляєте, перевозите до 10 предметів з невеликою оціночною вартість - то чек, квитанція не обовʼязкові. Але все ж таки, краще зробити, щоб не було затримок на митниці. Якщо перетинає кордон дуже коштовна річ, або картин більше 10 одиниць - документ, який підтверджує їх вартість обовʼязковий

До таких документів відносять:

- товарний чи фіскальний чек, квитанція, рахунок-фактура;

- інвойс (Invoice), сертифікат.

Головне - щоб в цьому документі була вказана ринкова або оціночна вартість предмету. Виходячи з цієї вартості представники української митниці та інших країн будуть приймати рішення - стягувати митні збори чи ні. Якщо кількість предметів до 10 одиниць, якщо оціночна вартість до 50 євро, то декларант, як правило, звільняється від процедури митного оформлення. В світі більше 240 країн і в кожної своя митна політика. Тому, краще уточнити ці питання перед відправкою, виїздом за кордон.

Замовляйте сертифікат автентичності в галереї АртДом та отримаєте документ на англійській мові, який буде містити оціночну вартість. Це суттєво допоможе з проходженням митного контролю, в такому випадку ставка митних платежів буде вираховуватись саме з цього документу.

Галерея Art Dom з радістю допоможе вам з необхідними документами.

✔️ Оформлюємо дозвіл на вивезення всього за 1 день, вартість 500 грн

✔️ Можливе віддалене виготовлення документів. Вам не потрібно буде привозити картини в наш офіс, а готові документи ми відправимо вам Новою поштою.

✔️ Надійне пакування для цінних та крихких предметів мистецтва. Термін виготовлення 1-3 дні, вартість від 300 грн.

✔️ Доставка "під ключ" за 2-4 днів. Ви передаєте нам картини, ми самостійно все зробимо та передамо трекномер для відслідковування посилки.

Є питання? Ми з радістю проконсультуємо +38 063 247 8102

Або напишіть у telegram, у Viber, або у Whatsapp


Сторінки в соціальних мережах:

АртДом в Інстраграм

АртДом у Фейсбук




Джерела:

- Наказ Міністерства культури та інформаційної політики України "Про затвердження Переліку державних установ, закладів культури, інших організацій, яким надається право проведення державної експертизи культурних цінностей" № 400 від 25.07.2023;

- Закон України "Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей" № 1068-XIV від 21.09.1999;

- Наказ Міністерства культури і мистецтв України "Інструкція про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України" № 258 від 22.04.2002