Чалий Миколай Федорович — художник соціалістичного реалізму
Вашій увазі представлені художні роботи видатного педагога, доцента, багаторічного викладача Львівської Академії мистецтв - Чалого Миколи Федоровича.
В українському мистецтві Микола Федорович займає видне місце, оскільки був українським живописцем, графіком, членом Союзу художників України, учасником понад 70 виставок — в Україні та за кордоном, а також доцентом (викладачем) Львівської Академії мистецтв (тимчасово - Львівський державний інститут прикладного та декоративного мистецтва), а також Львівського Державного Коледжу прикладного та декоративного мистецтва ім. І. Труша.
Народився 14 вересня 1913 року в Донецькій області, с. Рай-Александровка, Славянського району, у багатодітній селянській родині.
У 1924 році — вступає до сільської неповної середньої школи, де помітили його здібності до малювання. Після закінчення 7 класів вирішує продовжити навчання в Художньому ВНЗ.
У 1931-1938 роках — навчання в художньому інституті (Одеса), який після реформи вищої освіти у 1934 році став Одеським художнім училищем ім. М. Б. Грекова. Живопис на курсі викладав Фраєрман Т.Б., який навчався в Парижі і був знайомий з художником Анрі Матісом. Одночасно з Чалим Н.Ф. на молодшому курсі навчалися Г. Леонов, В. Любчик і І. Гуторов. В Одесі пережив голод, врятувало те, що студентів прикріпили до студентської кухні.
У 1938 році, як один з найкращих випускників, отримує напрямок на продовження навчання в інститут при Художній Академії в Ленінграді. Але через хворобу батька вступає до Київського художнього інституту. У 1939 році вступає до Харківського художнього інституту. Навчається у професора Крамаренка Л.Ю., відомого художника-монументаліста.
У період 1941-1942 років після закінчення трьох курсів інституту був мобілізований на фронт і служив у стрілецькому полку.
З 1951-1954 років працює викладачем у Львівському державному інституті прикладного та декоративного мистецтва (тепер - Львівська Академія мистецтв). З 1954-1959 років потрапляє під скорочення і йде працювати в художнє училище, де був завідувачем відділу декоративної живопису, потім заступником директора з навчальної роботи. Його учнями були Сойка, Флінта, Маркович, Скандаков та інші.
У 1959 році новий директор інституту Запаска Я.П., запрошує Чалого Н.Ф. на викладацьку роботу. Починає працювати на кафедрі малюнку. З 1962-1971 років працює в художньому інституті на посаді заступника директора з навчальної роботи (проректор). З 1971 року — переходить повністю на викладацьку роботу, більше часу присвячує творчості, про що завжди мріяв. З 1974-1979 років — призначений завідувачем кафедри малюнку Львівської Академії мистецтв.
2 червня 1979 року одружується на Ользі Миколаївні Чадько. З 1984 року — призначений і.о. професора кафедри малюнку та живопису. З 1992 року — вступає до членів Союзу художників України.
Картини Чалого зберігаються у Львівській галереї мистецтв, а також у Науково-Художньому фонді Митрополита Андрея Шептицького, у Національному музеї у Львові та приватних колекціях України, Європи та США.
Купити роботи Чалого Миколи Федоровича Ви можете перейшовши за посиланням:
КУПИТИ РОБОТИ ЧАЛОГО Н.Ф. |