Гавдзинський Альбін
Гавдзинський Альбін Станіславович - народний художник України. Народився 4 липня 1923 року у селі Бобрик Перший, Одеська область, Україна. Вже з дитинства його вабило мистецтво, а малювання стало його улюбленою справою. Шкільні роки розкрили його талант, який не залишився без уваги вчителів. Це й спонукало батьків підтримувати його прагнення до творчості.
Про народного художника України Альбіна Станіславовича Гавдзинського (1923 – 2014) видається практично неймовірним сказати щось нове, не сказане протягом його довгого життя як журналістами та публіцистами, так і мистецтвознавцями міжнародного рівня. Визначивши одного разу пріоритети в мистецтві, майстер залишався вірним їм протягом 75 років своєї творчої діяльності.
Основу його художніх принципів незмінно становили любов до природи та людей, невпинне прагнення до вдосконалення.
Ще за життя Альбін Гавдзинський увійшов до історії світового мистецтва як один із найяскравіших представників українського імпресіонізму другої половини ХХ століття та безперечно є лідером класичного напряму одеського образотворчого мистецтва.
Роботи художника настільки цілісні і мальовничо сплавлені, що всяка спроба розкласти їх і описати частинами, заздалегідь приречена на невдачу. Картини Гавдзинського — це завжди некваплива, довірча розповідь про те, що відбувається, сповнена ліричного переживання. Вони піднесені й чисті, іх можна порівняти з поетичними та музичними творами з безперервністю образного звучання, котре не вміщується до рамок міркувань. Глядач має щасливу нагоду пережити це почуття на хвилі захопленого сприйняття світу.
Безліч творів Альбін Гавдзинський присвятив рідній Одесі, з якою пов'язане все його свідоме життя. Які прекрасні одеські вулиці зображені в різні пори року! Але не лише природа пронизує та осіняє собою міські пейзажі Гавдзинського. Прекрасні самі одеські будівлі, їхнє архітектурне оздоблення, віртуозно і з точністю перенесене майстром на полотно. Як не любити ці старовинні будинки, що пам'ятають голоси ще перших будівельників Одеси та зберігають у своїх стінах дух вже минулої епохи…
За своє довге, насичене творчістю життя, Альбін Станіславович побував у різних містах та країнах. Всюди він неодмінно виходив на вулиці і писав те, що бачили його спостережливі очі та відчувало навчене життям серце.
Створені ним види Кракова, Вроцлава, Лондона, Києва, Одеси та багатьох інших міст прикрасять будь-яку національну галерею. Вже прикрашають. Його численні твори становлять гордість музеїв та приватних колекцій Франції, Німеччини, Японії, США, Канади, Іспанії, Італії, Англії та України. Художник універсального обдарування, який невтомно оспівував земну красу і трепетність нескінченно різноманітного життя. Такі люди становлять славу місту, в якому жили, та країні, культурні традиції якої зберігали та примножували своєю щирою творчою працею.
1938 р. - лауреат конкурсу журналу «Юний Художник» з роботами «Шевченко в групі кріпаків» та «Ганочок».
1941-1944 рр. - Чернігівське вище військове авіаційне училище льотчиків ім. Ленінського комсомолу, відділення авіації. Льотчик-інструктор винищувальної авіації.
1946-1950 рр. - Одеське Державне Художнє Училище, живописно-педагогічне відділення.
Учасник обласних та всесоюзних художніх виставок з 1948 року.
У 1950 р. Гавдзинський з відзнакою закінчив Одеське художнє училище по класу М. Павлюка та, як кращий випускник, був рекомендований в Ризьку Академію Мистецтв, але вважав за краще відправитися на будівництво Каховської ГЕС.
1951 р. - дебют на Всесоюзній виставці (картина «Початок великого будівництва»).
1953 р. - перша персональна виставка (спільно з К. Ломикіним) в ОХМ, м. Одесса.
15 листопада 1961 року Альбіну Станіславовичу Гавдзинському було присвоєно звання «Почесного громадянина» міста Нова Каховка та знатного будівельника Каховської ГЕС.
237 полотен А.С. Гавдзинський подарував місту на Дніпрі, які стали основою для створення в листопаді 1967 року Новокаховської картинної галереї.
У лютому 2003 року галереї присвоєно ім'я Альбіна Станіславовича Гавдзинського.
У день свого вісімдесятиріччя 4 липня 2003 художник подарував місту ще 27 своїх робіт.
З 1976 р. - заслужений художник УРСР.
1981 р. - виставка «Трудовий Іллічівськ» в творах А.С. Гавдзинського та О.А. Гавдзинської передана в дар місту Іллічівську для організації художнього музею.
Всього передано 40 робіт, з них 30 картин А.С. Гавдзинського.
З 2003 р. - народний художник України.
30 серпня 2011 р. А. С. Гавдзинський нагороджується державною нагородою Президента України - ювілейною медаллю «20 років Незалежності України».
28 лютого 2012 р. Розпорядженням Одеського міського голови №142 / К-01 р від 27.02.2012 р. за багаторічну плідну творчу працю та значний особистий внесок у розвиток вітчизняного образотворчого мистецтва нагороджується «Знаком пошани».
4 липня 2013 р. удостоюється знакової муніципальної нагороди - Почесного знака Одеського міського голови ім. Г.Г.Маразлі третього ступеня.
Твори знаходяться в художніх музеях Києва, Одеси, Москви, Санкт-Петербурга, Миколаєва, Херсона, Львова, Севастополя, Алупки, а також в численних приватних колекціях Німеччини, Франції, Японії, Росії, Великобританії, Іспанії, Польщі, Канади, Австралії, США та ін.