Досить часто людям у світі мистецтва доводиться стикатися з питаннями в сфері інтелектуального права - як захистити свої авторські права? як зареєструвати права інтелектуальної власності? як отримати 5% ціни перепродажу оригіналу предмета мистецтва?


Розглянемо все по порядку. Кожен малюнок, ескіз, етюд, кожна картина, скульптура – це предмет інтелектуальної власності художника. Після створення предмета мистецтва у художника (скульптора) з'являються майнові та немайнові права.

свідоцтво про реєстрацію авторських прав на твір, картину, скульптуру
свідоцтво про захист авторських прав художника, скульптора


Немайнові права зазначені в ст. 11 Закону України "Про авторське право і суміжні права" № 2811-IX. Це права, які не можуть передаватися третім особам, навіть за договором. До цих прав належить:

1) право вимагати вказівки свого імені на картині та її примірниках за будь-якого публічного використання.

Це право використовують художники, коли продають свої картини, а покупець використовує сюжет картин, наприклад, у банерах реклами, відтворює сюжет картини на чохлах для телефонів, одягу тощо. У такому разі між художником та покупцем має бути договір, який регулює ці відносини. Інакше – це порушення прав художника.

2) забороняти при публічному використанні картини згадування свого імені, якщо художник як автор твору бажає залишитися анонімом;

3) вибирати псевдонім, вказувати та вимагати вказівки псевдоніма замість справжнього імені автора у творі та його примірниках та під час будь-якого його публічного використання;

4) вимагати збереження цілісності картини та протидіяти будь-якому її спотворенню чи іншій зміні чи будь-якому іншому посяганню на твір, що може зашкодити честі та репутації художника. Це право захищає художників (скульпторів) від образ, які можуть бути нанесені.

Майнові права вказані в ст. 12 Закону України "Про авторське право і суміжні права" № 2811-IX. Вони більше належать до фізичного світу. Наприклад, що робити з картиною (скульптурою) – продавати, дарувати, відтворювати сюжет на одязі, передавати на виставку до музею, створити токен NFT. Тому до майнових прав відносять:

1) право використання картини;

2) право дозволяти чи забороняти використання картини іншими особами.

Саме тому ми рекомендуємо подбати про захист власних інтелектуальних прав та отримати безкоштовну консультацію від одного з провідних експертів в Україні – Царик Олесі.

Для того, щоб захистити авторські права, потрібно:

1) зафіксувати наявність прав інтелектуальної власності;

2) отримати свідоцтво про державну реєстрацію прав інтелектуальної власності;

3) під час передачі (продажу, дарування) картин, скульптур підписувати договори, які регулюватимуть порядок використання авторських прав.

Якщо це було зроблено, закону буде важче захистити художника, скульптора як творця твори мистецтва.

При підписанні договору продажу картини ви можете вказати які авторські права хочете передати покупцю. Таким чином, права художника не будуть порушені, а також художник зможе отримувати обумовлений гонорар (роялті) за використання прав інтелектуальної власності.

Цікавий приклад
Колекціонер придбав картину художника без договору купівлі-продажу. Покупець зробив якісну фотографію картини та розмістив її на партії чохлів для смартфонів iPhone. Через короткий час художник побачив власний твір на чохлі для телефону і був "приємно" здивований, адже згоди він не надавав.
На щастя художник зафіксував факти порушення авторських прав, довів, що авторські права належали йому і не передавалися третім особам. У свою чергу колекціонер вважав, що картина належить йому, а значить, він може робити що захоче. Але позиція закону захищає митців як власників прав інтелектуальної власності. Кінець історії – художник виграв суперечку в суді та отримав щедру компенсацію.


Право слідування (ст. 30 Закону України "Про авторське право і суміжні права" № 2811-IX) - це право художника (скульптора), чи його спадкоємців, отримати 5% від суми продажу оригіналу предмета мистецтва. Авторське право діє до кінця життя художника та ще 70 років після його смерті. Це право застосовується тільки для "другого продажу", тобто художник (або його спадкоємці) можуть отримати 5% від ціни наступного продажу картини через аукціон, галерею, салон, магазин і т.д., яка слідує за першим його продажем, здійсненим самим художником.

Знову ж таки, якщо угода була проведена офіційно з дотриманням усіх норм, художник (його спадкоємці) зможуть довести всі факти та отримати право на слідування. Для того, щоб продажі проходили згідно з нормами закону - потрібно укладати письмові договори купівлі-продажу предметів мистецтва.

Звертайтесь до фахівців галереї АртДом - та отримайте безкоштовну консультацію стосовно захисту авторских прав в сфері мистецтва.

+38 063 247 8102

Напишіте нам в Telegram або в Viber

Ми завжди вам раді!