Київ, вул. Гетьмана Павла Скоропадського, 6а (раніше – Льва Толстого)
Художники
ПОСЛУГИ

Глущенко Микола Петрович

Glushchenko Nikolay Petrovich
"

Глущенко Микола Петрович – народився 17 вересня 1901 року в місті Новомосковськ, Дніпропетровська область. 

У 1918 році закінчив комерційне училище в Юзівці (нині Донецьк). Під час Першої світової війни переїхав жити до Німеччини. Навчався у Школі-студії Ганса Балушека та Артура Кампфа в Берліні та у Берлінській вищій школі образотворчих мистецтв (нині Берлінський університет мистецтв) при майстерні Ерліха Вольфсфельда.

ЖИТТЯ У ПАРИЖІ 

У 1925 р. залишив Берлін і влаштувався в Парижі, відкривши художнє ательє на вулиці Волонтерів, 23. У Парижі молодий художник потрапив під вплив французьких імпресіоністів: Клода Моне, Едгара Дега, Вінсента Ван Гога. Був особисто знайомий з Пабло Пікассо та Анрі Матіссом, його твори на виставках експонувалися поряд із картинами цих майстрів. До початку 1930-х років творчий образ Глущенка остаточно сформувався, він виступив як талановитий майстер із власним оригінальним обличчям. Його живопису притаманна імпресіоністичність, тонке відчуття декоративної виразності кольору та свобода вираження.

Живучи в Берліні та Парижі, Глущенко поєднував амплуа художника та розвідника. За життя Миколи Глущенка про його роботу у розвідці ніхто зі знайомих та колег із творчості не знав. У Москві його знали як агента "Ярему". 1934 року художник здійснив творчу поїздку до Іспанії на Балеарські острови та Мальорку.

ГІТЛЕР ПОДАРИВ ГЛУЩЕНКО АЛЬБОМ СВОЇХ АКВАРЕЛІВ

Гітлер і Глущенко навчалися в одного викладача у Берлінській школі мистецтв, за порадою викладача Гітлер узяв пару уроків у Глущенка. Пізніше вже на старших курсах Глущенко почав викладати в цій же школі мистецтв. На початку 1940 року радянська розвідка дає Глущенку завдання – організувати паралельно дві виставки – німецького образотворчого мистецтва у Москві та радянського – у Берліні. В останній день роботи берлінської виставки її відвідало найвище керівництво Третього рейху на чолі з міністром закордонних справ Йоахімом фон Ріббентропом. Звертаючись до Миколи Глущенка він сказав, що Гітлер високо цінує його талант. Вважає його одним із найкращих пейзажистів у Європі і на згадку дарує альбом літографій своїх найкращих акварелей. Після повернення до Москви Микола Глущенко передав альбом від Гітлера керівництву радянської розвідки. Потім ознайомитись із творчістю Гітлера побажав Сталін. До Глущенка альбом повернувся лише через півтора роки.

ПОВЕРНЕННЯ В КИЇВ

У 1936 році повернувся до Москви, а 1944 року переїхав до Києва. Повернувшись на територію Радянського Союзу він відновлює творчу діяльність, проте його живопис не вписується в канони соцреалізму, що утвердився на той час як єдиний дозволений в СРСР стиль. У перші роки Глущенко намагався зберегти французьку манеру свого листа, за що отримав прізвисько "Француз". Глущенко працював у різних живописних жанрах, але улюбленою його темою був краєвид. 1946 року був удостоєний звання Заслужений діяч мистецтва РРФСР, 1963 року Народного художника УРСР, а 1976 року Народного художника СРСР. У 1978 році відкрито майстерню-музей художника в Києві.

 ="Глущенко Миколай 1972 роки, у своїй майстерні"">
Художник Глущенко Миколай у власній майстерні

Один із найвідоміших художників України. Його твори експонувалися у Берліні, Парижі, Мілані, Римі, Торонто та багатьох містах СРСР (Москва, Київ тощо). Твори зберігаються у музеях України (Національний художній музей України у Києві, у музеях у Львові, Дніпропетровську, Ужгороді тощо), Франції, США, Канади, Італії.

Помер Микола Петрович 31 жовтня 1977 року.

"
×